CMS – proste i darmowe narzędzie do tworzenia stron internetowych
CMS – proste i darmowe narzędzie do tworzenia stron internetowych
CMS, czyli system zarządzania treścią, który nie wymaga znajomości zagadnień programistycznych, a jednocześnie pozwala na dodawanie pożądanych treści. CMS, dzięki swej prostocie, jest świetnym narzędziem do kreowania własnej strony internetowej. Ważne jest, aby w dobie różnorodności znaleźć CMS, który będzie odpowiadał naszym potrzebom.
Na początek… CMS!
CMS to strona internetowa pozwalająca na dodawanie treści za darmo, w dodatku bez specjalistycznej wiedzy programistycznej. Wszystkie najbardziej znane systemy zarządzania treścią posiadają, darmowe z reguły, wtyczki. Czym jest wtyczka? Wtyczki to np. przycisk „Lubię to” na Facebook’u. czy też galeria zdjęć. Zaletą systemu zarządzania treścią jest możliwość modyfikowania strony internetowej bez wnoszenia opłat.
Najpopularniejszy CMS – WordPress
Korzenie WordPressa są blogowe. Jednak to nie stoi na przeszkodzie jego użytkownikom. Obecnie jest on najpopularniejszym CMS’em. Jakie są tego przyczyny? Swoją popularność WordPress zawdzięcza temu, że jest łatwy w obsłudze, posiada wiele darmowych wtyczek, szablonów, które pozwalają na dostosowanie strony internetowej do wymagań klientów.
Niestety, WordPress nie jest pozbawiony wad. Może się zdarzyć, że spersonalizowanie strony w sposób, który odpowiada naszym gustom będzie nieco utrudniona ze względu na podobieństwo poszczególnych szablonów. Wówczas pojawia się problem, dla osób, które nie posiadają wiedzy programistycznej. Najpopularniejszy wówczas WordPress wymaga interwencji ze strony specjalistów. Jeśli jednak zadowalają nas podstawowe wersje strony i nie jesteśmy zainteresowani jej ulepszaniem, czy też dopiero zaczynamy swoją przygodę z CMS’em, WordPress będzie dla nas idealnym rozwiązaniem.
Jaloma! bardziej wymagający CMS
Kolejny znany CMS to Jaloma! Jest ona nieco trudniejsza niż WordPress, jednak jest też bardzo dobrze rozpoznawalnym CMS’em. Prostotę tego CMS’u zauważyć można już na samym początku swojej przygody – czyli podczas instalacji. Jaloma! Daje większe pole manewru w zakresie modyfikacji. Również oferuje wiele wtyczek, jednak są one bardziej rozbudowane, niż ma to miejsce w przypadku WordPressa. Jaloma! posiada zarówno plusy, jak i minusy. Zaletą jest niewątpliwie fakt łatwiejszego dostępu tym, którzy chcą wyszukać naszą stronę internetową. Prostszy adres URL wiąże się natomiast z tym, że strona internetowa będzie gorzej pozycjonowana.
Który CMS najlepszy?
Przedstawione CMS’y to tylko niektóre z możliwości, jakie oferuje nam CMS. Pytanie, który z nich jest najlepszy? Trudno jednoznacznie stwierdzić. Niewątpliwie prym wiedzie WordPress, który posiada bogatą ofertę, personalizacja jest darmowa, w dodatku nie wymaga znajomości z zakresu programowania.