Strony internetowe – poznaj historię języka HTML
Do you speak… HTML?
Strony internetowe ściśle wiążą się z pojęciem HTML. To skrót od angielskiego wyrażenia HyperText Markup Language. HTML jest hipertekstowym językiem znaczników wykorzystywanym do tworzenia dokumentów hipertekstowych.
HTML – do czego używa się tego języka?
HTML służy do opisu struktury informacji zawartych wewnątrz strony internetowej, nadając znaczenie poszczególnym fragmentom tekstu. Język HTML formułuje hiperłącza, akapity, nagłówki i listy. Osadza w tekście dokumentu obiekty plikowe bądź elementy baz danych, na przykład interaktywne formularze danych. HTML umożliwia również określenie wyglądu dokumentu w przeglądarce internetowej. Do szczegółowego opisu formatowania akapitów, nagłówków, użytych czcionek i kolorów zalecane jest wykorzystywanie języka CSS.
HTML – początki
Od czego zaczął się HTML? W 1980 fizyk Tim Berners-Lee stworzył prototyp hipertekstowego systemu informacyjnego – ENQUIRE. System wykorzystywano do organizowania i udostępniania dokumentów związanych z badaniami naukowymi. Na czym polegała rewolucyjność tego pomysłu? Otóż użytkownik, posługując się odnośnikami, mógł z dowolnej lokalizacji przeglądać dokumenty fizycznie znajdujące się w innych miejscach na świecie. Dziewięć lat później Berners-Lee i inżynier oprogramowania CERN Robert Cailliau przedstawili równolegle dwie propozycje hipertekstowych systemów informacyjnych opartych na sieci Internet. Oba projekty cechowały się podobną funkcjonalnością. W 1990 roku opracowali wspólną propozycję– projekt WorldWideWeb (W3).
Debiut języka HTML
Pierwszą specyfikację języka HTML, nazwaną HTML Tags, Berners-Lee zamieścił w Internecie w 1991 roku. Zawierała dwadzieścia dwa znaczniki. Tworzyły one początkowy, prosty szkielet HTML-a. Co ciekawe, aż trzynaście z tych elementów istnieje do tej pory w specyfikacji HTML 4.
Czy HTML to język dla każdego?
Uważasz, że nie poradzisz sobie z założeniem strony internetowej? Jesteś w błędzie! Znajomość podstaw HTML w zupełności wystarcza do napisania krótkiej strony internetowej. Jednak by stworzyć dobry, wiarygodny serwis, który będzie cieszył się popularnością i uznaniem wśród odbiorców, podstawowa znajomość języka HTML nie wystarczy. Oddaj swoją stronę w ręce specjalistów – takich jak firma Testin. Realizujemy projekty dopasowane do indywidualnych potrzeb naszych Klientów. Zrobimy wszystko, by Twoja firma wyróżniała się na tle konkurencji.