Czym jest WordPress? – podstawowe informacje
Czym jest WordPress? – podstawowe informacje
Pod wyżej wymienioną nazwa WordPress kryje się bezpłatne oprogramowanie, którego podstawowym zastosowaniem jest tworzenie stron WWW oraz sklepów, blogów, forów i innych witryn internetowych. WordPress powstał głownie jako baza do tworzenia blogów. Obecnie najczęściej jest on używany jako CMS (system zarządzania treścią stron internetowych). Content Management System, czyli CMS – to oprogramowanie, które ułatwia tworzenie strony WWW, a następnie zarządzanie nią, rozbudowę oraz aktualizacje w przejrzysty i szybki sposób.
WordPress – idealny CMS dla stron internetowych
Podstawową zaletą tej platformy jest jej nieskomplikowany charakter i bardzo intuicyjne zarządzanie. Użytkownicy tego oprogramowania cenią sobie jego prostotę oraz szybkość, dzięki której zarządzanie witrynami WWW staje się bardzo efektywne. Szkielet platformy podobnie, jak w przypadku Wikipedii, jest nieustannie doskonalony i uzupełniany przez internautów z całej kuli ziemskiej. Każdego dnia webdeveloperzy tworzą coraz to nowe wtyczki, szablony i dodatki do silnika WordPress. Liczba zastosowań tej platformy, jako CMS’a zwiększa się z każdą godziną – są to wielkości rzędu setek milionów.
Zastosowanie oprogramowania WordPress
WordPress ma szereg zastosowań w obszarze kreowania witryn internetowych. Podstawową funkcją platformy z myślą, o której powstała, jest blog. Nie jest to jednak jej jedyne zastosowanie. Jest ona niezwykle przydatna w tworzeniu i funkcjonowaniu przyjaznych, zarówno użytkownikom, jak i właścicielom sklepów internetowych. Do ich kreacji wykorzystuje się bardzo popularną wtyczkę WooCommerce. Innym zastosowaniem tej platformy jest strona internetowa, będąca wizytówka firmy lub organizacji. Dzięki wykorzystaniu wielu podstron, takich jak np. „o nas”, „oferta”, „zasady współpracy” czy oczywiście „kontakt” jest to idealne rozwiązanie dla dotarcia do klientów czy osób, mogących się danym tematem zainteresować. Platformę tę możemy bez trudu wykorzystać, jako bazę do prowadzenia portalu informacyjnego. Dzięki podziałowi ról na stronie możemy poszczególnym osobom przypisywać funkcje redaktorów, administratorów czy autorów tekstów. Sprawi to, że nie będą oni sobie wzajemnie przeszkadzać, jednocześnie posiadając dostęp do strony. WordPress możemy także wykorzystywać, jako portfolio, czy krótką stronę, na której prezentowana jest dowolna usługa w celach marketingowych.