WordPress – najpopularniejszy dziś CMS?
Historia skryptu WordPress
W swoim założeniu WordPress pierwotnie przygotowywany był jako ciekawa i rozbudowana platforma blogowa. Swoista łatwość jego użytkowania sprawiła jednak, że coraz częściej surfujemy po stronach, które stworzone zostały właśnie na WordPressie. Podstawowym i często podkreślanym przez społeczność internetową plusem jest jego intuicyjność, która nie powinna odstraszyć nawet tych, którzy stawiają pierwsze kroki w kreowaniu stron internetowych.
Personalizacja strony internetowej a WordPress
Jednym z najistotniejszych komponentów na które zwracamy uwagę jest design strony. Ważne, żeby przykuwał wzrok i nie odpychał odwiedzających, lecz zachęcał do zapoznania się z oferowanymi przez nas tekstami. Dlatego tak istotna jest dobra personalizacja strony, którą WordPress umożliwia. Mnóstwo stale dochodzących wtyczek umożliwia nam graficzne dostosowanie strony do swoich indywidualnych potrzeb. Aktualnie do dyspozycji mamy już ponad kilkaście tysięcy potencjalnych możliwości dopasowania własnej strony internetowej lub bloga, codziennie zaś wolontariusze dosyłają nowe propozycje. Dzięki temu nasze usługi i talenty prezentowane mogą być na unikatowym tle. Umożliwi to nam lepsze możliwości rozwojowe.
WordPress i wsparcie użytkowników
Mimo, że skrypt jest intuicyjny i jego użytkowanie nie nastręcza zbyt wielu problemów nawet mniej wprawnym użytkownikom, często możemy coś przeoczyć. Bardzo ważne jest wówczas odpowiednie wsparcie, które posłuży nam pomocą. WordPressowa społeczność jest rozbudowana, dlatego też nie musimy uzbrajać się w przesadną cierpliwość gdy wyślemy zapytanie. Bezpośrednie wsparcie prowadzone jest w języku angielskim, ale mamy możliwość uzyskania odpowiedzi w języku polskim. Dlatego też jeśli mielibyśmy jakiś problem techniczny warto zainterweniować.
Plusy skryptu WordPress
Skrypt dla swoich użytkowników jest niemal absolutnie darmowy. Oczywiście, bez kosztów się nie obędzie, jeśli spodoba nam się jakiś płatny motyw, zdecydowana większość jest jednak udostępniana za darmo, dzięki czemu dobra personalizacja strony powinna być przyjemnością. Delikatnym mankamentem jest z pewnością modyfikacja kreacji graficznych, która wymaga znajomości HTML albo CSS. Jest to jednak, na szczęście niewielki problem, gdyż możliwości personalizacyjne są ogromne. Kolejnym, ogromnym plusem jest rozbudowana możliwość zarządzania menu. Przekształcić można je w taki sposób, by obejmowały np. kategorie. Pozwala to na jeszcze lepsze doprecyzowanie designu tworzeonej przez nas witryny internetowej. Dodatkowo, widoczny jest kolejny ukłon skierowany w stronę mniej przystosowanych użytkowników. Żadnym problemem nie jest bowiem dodanie dodatkowych pól w formularzach, które umożliwią stworzenie lepszego zarządzania udostępnianą przez nas treścią.