Dzień Ziemi, czyli jak Ty dbasz o nasze środowisko?
Już 22 kwietnia obchodzić będziemy kolejny Dzień Ziemi. Większości z nas kojarzy się to z gaszeniem światła na godzinę albo ze zbieraniem śmieci, w czasie gdy chodziło się do podstawówki. Co głębszego jednak kryje się za tym świętem?
Twoja postawa ma wielkie znaczenie!
Należy zaznaczyć, że obchodzony co roku Dzień Ziemi zainicjowało ONZ w ramach akcji, których celem jest zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczania środowiska i rozpowszechniania działalności proekologicznych. Nie chodzi tu absolutnie o zmiany swoich postaw na radykalnych ekologów, przykuwających się do drzew, ale o ograniczenie swojego wkładu do zanieczyszczenia środowiska. W tym wypadku należy oddać im szacunek, ponieważ to ekolodzy ostrzegali przed plastikiem, który ulega biodegradacji dopiero po upływie kilkuset lat.
Plastik? Mówimy stanowcze nie!
Tegoroczne obchody Dnia Ziemi odbywać się będą pod hasłem: „Zakończmy zanieczyszczenie plastikiem”. W tym miejscu każdy powinien uderzyć się w piersi i zastanowić, ile plastiku przechodzi przez nasze ręce każdego dnia. Nie bez powodu przecież w sklepach zaprzestano rozdawania darmowych reklamówek, które, przynajmniej my Polacy, braliśmy na potęgę. Do pieczywa, do owoców, do warzyw. A ile osób zastanawia się, co dzieje się później z plastikowymi reklamówkami czy butelkami po napojach? No właśnie!
Dzień Ziemi poświęcony jest dostarczeniu niezbędnych informacji, które potrzebne są do zmiany zachowań ludzkich w zakresie nadużywania tworzyw sztucznych zatruwających oceany i zagrażających życiu morskiemu. Wpływają one negatywnie także na nasze zdrowie. W jaki sposób? Chociażby przez to, że trzymając jedzenie w plastikowych opakowaniach, nawet do głowy nam nie przyjdzie, że może być ono toksyczne. Zagrożeniem dla nas mogą być też folie spożywcze oraz plastikowe pojemniki.
Dbamy my, zadbaj i Ty!
Jak dołożyć swoje przysłowiowe trzy grosze? Słowem klucz w tym wypadku jest recykling. Dzięki temu zmniejszy się zużycie plastiku. Poza tym możemy kupować żywność i napoje w szklanych opakowaniach, które jeszcze kilka lat temu były standardem jeśli chodzi o przechowywanie jedzenia. Żeby uświadomić ludziom jak wielkim problemem jest zalewanie Ziemi plastikiem, organizacja Greenpeace niecały rok temu umieściła na jednej z filipińskich plaż konstrukcję przypominającą wieloryba z plastiku. Całość robiła wrażenie i była dowodem na to, że problem jest poważny. Skoro tak jest,to i my musimy wziąć się do roboty i uratować nasze środowisko.